KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
HRADECKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Šumava [ Turistický region ]

07 CHODSKO 06 ŠUMAVA - VÝCHOD Turistický region Šumava
Šumava

Dvě pohoří - Šumava a Český les - vnímané jako jeden masiv: "Zelené plíce Evropy". Lhostejno, že se na nich mluví česky z jedné a německy z druhé strany. Je to oáza ve střední Evropě vskutku neobvyklá. Tajemná rašeliniště obývá nespočet nadpřirozených bytostí, romantická údolí a hluboké lesy nabíjejí člověka pozitivní energií. Chráněná krajinná oblast pokrývá 1.630 km2, nejhodnotnější místa v ní - rašeliniště, ledovcová jezera, zbytky pralesových porostů - tvoří Národní park Šumava. Svými 690 km2 je naším největším národním parkem. Ano, je to omezení, ale turistům ho Šumava hravě vynahradí hloubkou a bohatstvím zážitků.
Obě pohoří, to jsou i Pláně (rozsáhlé náhorní roviny, svou rozlohou, nadmořskou výškou kolem 1100 metrů a alpínskou vegetací přírodní unikát), hluboká údolí, brázdy a kaňony horských řek, od Všerubského průsmyku na severozápadě po Vyšebrodský na jihovýchodě. Podhůří a severní předhůří, Pošumaví, je krajina chlumů a chloumků, zvlněná luka posypaná remízky, která oživují oka rybníků a přehrad... Naše největší údolní vodní nádrž Lipno výrazně mění tvář původně horské krajiny na jihovýchodním konci Šumavy. Měří 43 kilometry od Nové Pece k obci Lipno. Jenom pár kilometrů před Soumarským mostem, kde obvykle končí vodáci sjíždění horního toku Vltavy, začíná i jedna z nejpozoruhodnějších památek technických - 44 km dlouhý Schwarzenberský kanál na plavení dřeva, který již v 18. století spojil Severní a Černé moře, Vltavu a Dunaj. Dřevo po něm splavené postavilo Vídeň!

Nenajdete lepší terény pro pěší turistiku, ale je to stále více také cykloturistika, která si vás tu získá. Nebo máte raději kanoistiku na řekách Vltavě a Otavě, windsurfing a jachting na jihočeském moři - Lipenském jezeře? Na jeho břehu vznikla Marina Lipno - zábavně sportovní park s přístavištěm pro 144 jachet, sportovní halou pro tenis, squash a bowling, s velkým krytým plaveckým bazénem se subtropickou atmosférou a s lanovkou na Kramolín. Že máte raději zimu? Vám nabízí Šumava výborné podmínky pro zimní sporty: Železná Ruda, Špičák, Zadov, Churáňov, Nové Hutě a Kvilda - to nejsou jenom jména, ale i řada dobře upravovaných sjezdovek a běžeckých tratí.

Pardon, pro tu krásu krajiny bychom málem zapomněli na památky! Seznamte se: hrad a zámek Horšovský Týn, Chodský hrad v Domažlicích, zámek v Poběžovicích, hrady Kašperk, Švihov, Velhratice, Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v zemi, Rožmberk nad Vltavou, hrad a zámek Český Krumlov, zámek Kratochvíle, klášter ve Vyšším Brodě.

Raději lidovou architekturu? Tu charakteristickou pro Šumavu lze vidět v Hartmanicích, Srní, Hartmanicích, Dobré, Stachách, Chalupách, Volarech a Radbuze. Prachatice a Volary - významná města na Zlaté stezce, či Horní Planá a Rožmberk v lipenské oblasti, také Domažlice - centrum folklórních tradic Chodska - jsou další města, která by návštěvník Šumavy neměl vynechat. A ještě něco - jste houbaři? Nebo raději sbíráte než kupujete lesní plody? A nebyli jste na Šumavě? Tak to raději nikde neříkejte, aby nebyla ostuda!
Víte, že ... ?

Černé jezero je největším (18,4 ha), nejhlubším (40,6 m) a nejvýše položeným (1008 m n.m.) jezerem na české straně Šumavy. Vzniklo v poslední době ledové, nad jeho hladinou se tyčí 320 m vysoká Jezerní stěna a hluboko pod ním, na řece Úhlavě, vznikla v letech 1929 - 30 naše první přečerpávací vodní elektrárna.

Chudenice - rodové sídlo Černínů z Chudenic jsou svým způsobem historickým unikátem: obec poprvé vzpomínaná r. 1291, od roku 1592 městečko a centrum rozsáhlého panství, patřila od svého vzniku až do roku 1945 jedinému rodu - Černínové je nikdy neprodali. Rodové pověsti o vzniku jména Černín nabízejí několik verzí, mj. tu, jak při bavorském vpádu bylo vyvražděno celé osazenstvo chudenického sídla, jen chůva s malým chlapečkem se ukryla v krbu černé kuchyně. Z příslušníků rodu byli nejznámější bratři Heřman (1576 - 1651, cestovatel a politik) a Diviš Černín (1565 - 1621, jeden z 27 českých pánů popravených na Staroměstském náměstí za účast ve stavovském povstání). Na zámku Chudenice pobývali např. Josef Dobrovský, básník a šéf činohry Národního divadla Jaroslav Kvapil, kterého prý v lesoparku ukryté jezírko inspirovalo k napsání libreta k opeře Rusalka (u jiného jezírka, v lesích u Vysoké na Příbramsku, čerpal inspiraci hudební Antonín Dvořák, platonicky milující hraběnku Josefinu Kounicovou, kvůli níž se oženil s její sestrou a jejímuž muži Vysoká patřila), hostem tu býval i František Palacký. Nedaleko jezírka je Americká zahrada, národní přírodní památka - park o rozloze 1,89 ha, založený v roce 1842 jako školka k zásobování zámeckého parku, z níž arboretum s dřevinami převážně ze Severní Ameriky vzniklo především zásluhou Evžena Černína.

Nejvyšší horou protektorátu Böhmen und Mähren se po zabrání československého pohraničí Němci stala hora Javorník (1066 m n.m.) 6 km severně od pošumavských Stach. Rozhledna na jeho vrchu, postavená v roce 1938, měla symbolicky podobu obranné věže. Dnes zastiňují rozhled vzrostlé stromy.

Druhý, po Jílovém nejvýznamnější středověký zlatorudný revír v Čechách, dnešní Kašperské Hory, byl původně rozptýlenou osadou Reichenstein, založenou na rozhraní 13. a 14. století. Od roku 1366 tudy procházela jedna z větví Zlaté stezky od Kvildy na Klatovy, roku 1584 se z obce stává královské město a to kupuje (r. 1617) hrad Kašperk. Od té doby se jmenuje Kašperské Hory. Západně od obce stojí kostel sv. Mikuláše z doby kolem r. 1330, trojlodní děkanský chrám sv. Markéty ze 14. století se pyšní pozdně gotickými sochami (kolem r. 1500), ve městě najdete i zbytky mlecích kamenů a balvanů s miskovitými prohlubněmi na drcení zlaté rudy. Hrad Kašperk dal postavit Karel IV. na ochranu zemské stezky a naleziště zlata (v letech 1356 - 1361).

Poslední medvěd v Čechách byl skolen 14. 11. 1856 na Šumavě, blízko osady Jelení. Místo leží na "Medvědí stezce", nejstarší naučné stezce na Šumavě a v jižních Čechách vůbec, dlouhé 14 km a vedoucí od železniční zastávky Ovesná k Černému Kříži. Jednalo se o medvědici, která vycpaná zdobí sbírky loveckého zámečku Ohrada poblíž Hluboké nad Vltavou.

Klenová, jako hrad romantická zřícenina, coby zámek stále známější galerie výtvarných umění, je mj. rodištěm skladatele, cestovatele a humanisty Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Hrad byl založen na konci 13. století k ochraně otevřeného údolí řeky Mže při pomezním hvozdu. Právě Harantové hrad rozšířili o renesanční trakt, ale po popravě Kryštofa na Staroměstském náměstí 21. 6. 1621 objekt začal střídat majitele a také chátrat. Až v 19. století nejprve hrabě Stadion a poté F. V. Veith dali objekty opravit v romantické novogotice. Na plochách uvnitř objektu je umístěna galerie plastik pod širým nebem, uvnitř zámeckého křídla se střídají výstavy malířů, sochařů a grafiků, v barokní sýpce pod hradem je galerie současného umění.
ZAHRNUJE ÚZEMÍ TURISTICKÝCH OBLASTÍ:

UMÍSTĚNÍ

NA ÚZEMÍ TURISTICKÉHO REGIONU EVIDUJEME

DALŠÍ INFORMACE: http://www.Sumava.TOURISM.cz

Typ záznamu: Turistický region
AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 18.11.2004 v 15:13 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba